Svitap: Pevně na textilním trhu

Odpověď na nevypočitatelný vývoj na textilním trhu? Široké portfolio a vstřícný přístup k zákazníkům.

Textilní firma Svitap J.H.J. s.r.o. se sídlem ve Svitavách je největším výrobcem přístřešků pro karavany v Evropě. To ale zdaleka není jediný výrobek této významné moravské firmy. Její portfolio je široké a to je také jedním z důvodů, proč se jí úspěšně daří zvládat situaci na dnešním nevypočitatelném textilním trhu. O vývoji společnosti v posledních letech hovoří její generální ředitel Ing. Jan Heřmanský.

Firma Svitap J.H.J. s.r.o. vznikla v roce 1993 přímým prodejem 70%  státního podniku dvěma společníkům. Od roku 1996 má Svitap jediného majitele, současného generálního ředitele. Jedná se o textilní společnost, která vyrábí a dodává technické tkaniny (stanovky a plachtoviny, lnářské tkaniny, filtrační tkaniny) a technickou konfekci (stany, haly, plachty, altány), tkaniny na pracovní ošacení, podstřešní a jiné fólie, syntetické usně a vázací PET pásek. Velkou výhodou společnosti je vlastní úpravna a barevna tkanin. V současnosti nabízí také kompletní sortiment bytového textilu, z něhož nejvýznamnější jsou výrobky z mikrovlákna, které prodává pod vlastní značkou Sleep-well®, a dále potahové tkaniny, úklidové textilie, ubrusy, utěrky, ručníky či povlečení.

Výroba a prodej jsou rozčleněny do šesti divizí, z nichž většina sídlí ve Svitavách. Syntetické usně se vyrábí závodu v Chropyni, který firma získala před čtyři lety v rámci svého největšího akvizičního a investičního projektu.

„Akvizice továrny na výrobu syntetických usní v Chropyni, jež byla součástí Fatra Napajedla a.s., se uskutečnila v roce 2008, bohužel právě v době nástupu hospodářské krize. Časování nebylo nejlepší, ale dnes se ukázalo, že to bylrozhodně krok správnýmsměrem". říká generální ředitel a dodává, že postupně se uskutečňuje to, co bylo od začátku hlavním záměrem vedení společnosti, totiž aby chropyňský závod zpracovával hlavně podkladové tkaniny vyráběné ve Svitavách.

V současné době vyrábí Svitap veškerou produkci na zakázku – doba není dle slov ředitele příhodná pro dlouhodobé kontrakty a společnost musí tedy patřičně pružně reagovat na požadavky zákazníků. „Faktem nicméně je, že stále zaměstnáváme 600 pracovníků, zakázkovou náplň máme a výroba běží. To je také náš současný hlavní cíl: udržet provozy a zajistit, aby nám investice do chropyňského závodu přinesla to, co jsme měli původně v plánu,“ dodává.

Svitavy a textil

Historie textilních cechů na Svitavsku je doložitelná již od roku 1516. V devatenáctém století soukeník Heinrich Klinger založil svitavskou pobočku vídeňské firmy a v roce 1878 Julius Preussfreund postavil mechanickou tkalcovnu juty, kde jako jeden z prvních v tehdejší rakousko – uherské říši a první na Moravě zavedl k osvětlení továrny elektrické obloukové lampy. Na konci století tvořil počet zaměstnanců továrny třetinu obyvatel Svitav. Sortiment výrobků byl neobyčejně široký: od technických tkanin a konfekce, nepromokavé plachtoviny, přes pogumované hadice, impregnované látky, pracovní oděvy až po vlakové záclonky a utěrky. Významná byla i vojenská výroba.

V roce 1949 vznikl nový národní podnik Svitap s produkcí plachtovin a bavlněných transportních tkanin pro doly a gumárny. V roce 1958 se závody ve Svitavách, Hlinsku a Golčově Jeníkovu staly součástí národního podniku Technolen v Lomnici nad Popelkou. Výroba se zaměřila na těžší druhy tkanin a konfekce, převážně těžké ségly bavlněné i z umělého vlákna a jejich kombinací, lněné plachtoviny, celosvařované velkoobjemové vaky, POE plachtoviny, žebrové a přetlakové haly, netkané textilie. Jako jediný v Československu podnik tehdy vyráběl autoplachty.

Po privatizaci se firma rychle rozvíjela. Zakoupila bývalou Vigonu Klasik, v roce 2000 dokoupila také přádelnu a netkané textilie. V roce 2004 přibyl Textilan s.r.o. Kežmarok, bývalý slovenský Tatralan. Podniková prodejna Mozaika funguje od roku 2006, o rok později je k dispozici také e-shop pro bytový textil, dětské zboží, bazar kočárků a značkové spodní prádlo. Nejnovější akvizicí je výše zmíněná část produkce syntetických usní podniku Fatra Napajedla v roce 2008.

Šíře sortimentu jako konkurenční výhoda

Firma úspěšně konkuruje na trhu díky silnému vývojovému oddělení a neobvykle širokému sortimentu. Neustále dochází k inovacím v oblasti používaných materiálů.

V roce 2009 společnost  zahájila výrobu vázacích PET pásek pod obchodním názvem SVITAPET. Tento vázací PET pásek je vyráběn z recyklovaných PET lahví na výrobní technologii od firmy SIMA. Svitap J.H.J. klade důraz na recyklaci - SVITAPET pásek je možno bezpečně spálit, jako čistý produkt je vhodný k recyklování.

To je ovšem pouze jeden úspěšný výrobek s velice širokého sortimentu, který firma hodlá zachovat i do budoucna. „Skutečnost, že máme několik divizí, z nichž všechny mají zcela odlišnou výrobní náplň, se ukázala být výhodou. Pokles poptávky v jednom segmentu můžeme nahradit růstem v jiném, což v konečném důsledku zajišťuje stabilní postavení naší firmy na trhu,“ tvrdí Ing. Heřmanský.

„Jsme výrazně exportně zaměřeni, až sedmdesát procent výroby skončí v zemích Evropské unie,“ říká. „Zákazníci se sice obměňují, ale naším cílem je zajistit každoročně alespoň mírný růst. V dnešním svět nelze dělat dlouhodobé plány do budoucna, ale věřím, že si s naším širokým sortimentem pevnou pozici na trhu zachováme i v příštích letech,“ dodává na závěr.

COPYRIGHT 2012 businessleader.cz - Zpravodajský portál průmyslu a obchodu. ALL RIGHTS RESERVED
Vydává: Media Developments, s.r.o. | Email: info@businessleader.cz