Modelárna LIAZ – Evropská špička

Modelárna LIAZ, která se zabývá vývojem, konstrukcí a výrobou dílů, nástrojů a přípravků pro automobilový, energetický a letecký průmysl, výrazně navyšuje výrobní kapacity.

Modelárna LIAZ je ryze českou firmou s cca. 110 zaměstnanci. Vlastníci se přímo podílejí na vedení firmy, čímž se firma snaží o maximální plnění požadavků zákazníků.  Technologický rozvoj firmy je podpořen spoluprací na výzkumných projektech v rámci České republiky a zemí EU. Modelárna LIAZ v rámci vývojových a výzkumných projektů zpracovává nové technologie v oblasti informatiky, managementu, materiálového inženýrství a nástrojařství.

„Za uplynulá léta jsme v prototypové a sériové výrobě automobilového průmyslu nashromáždili řadu postupů a technologií, především v oblasti zpracování polyuretanů a plastů, které můžeme dále aplikovat v ostatních oborech, jako je letectví, energetika, design a architektura,“ říká strategický ředitel společnosti Ing. Vojtěch Pražma.

Příznivá doba

Od roku 2010 firma zrealizovala několik výzkumných projektů s využitím evropských fondů se zaměřením na inovační cyklus. „V současné době před námi stojí úkol změnit strukturu výroby. Jsme tzv. high tech výrobce, který se soustředí na kusovou výrobu. Naše haly za rok opustí zhruba 1000 nástrojů a v tomto ohledu jsme jedni z nejvýznamnějších výrobců v Evropě. Většího objemu lze těžko dosáhnout. Musíme si uvědomit, že jeden výrobek stojí zhruba 15 milionů,“ vysvětluje.

Firma zajišťuje výrobu odlitků z hliníku, oceli a litiny v hmotnostech do cca. 20 tun, litím do písku, na vypařitelný polystyrénový model nebo litím do Sand Print forem. Ve vlastní slévárně hliníku zajišťuje kusovou a malosériovou výrobu dílů 0,5-500 kg.

Modelárna LIAZ je největším výrobcem forem pro PUR pěny v Evropě. Pro tuto technologii vyrábí cca 350 forem ročně. „Jsme klíčovou nástrojárnou pro významné dodavatele v této oblasti. S ohledem na výrobní kapacity jsme schopni realizovat i rozsáhlé projekty v kritických časech,“ říká Vojtěch Pražma. „Výroba forem pro těsnící profily autoskel patří mezi naše klíčové produkty. Vyrábíme formy pro PUR enkapsulaci, formy pro PVC a TPE vstřikování a WST (window spray technology) nástroje. Vedle forem pro toto odvětví dodáváme kontrolní přípravky, pískovací makety, cubingové díly, apod,“ uvádí příklady výrobní činnosti.

Intenzifikace a vyšší kvalita

Modelárna LIAZ je globálním dodavatelem v pravém slova smyslu, jelikož svoje zákazníky následuje do jakékoliv destinace. Příkladem je spolupráce s firmou Johnson Control, která je jedním z hlavních odběratelů firmy a působí po celém světě. Většina produkce nicméně končí na evropských trzích.

Veškeré výrobní kapacity společnosti jsou soustředěny v jedné lokalitě v Liberci. V současné době je jejich vytížení stoprocentní a ředitel přiznává, že firma bude v brzké době zase stavět: „Musíme odmítat zakázky, což samozřejmě není dobré. Proto chceme v roce 2016 postavit další novou halu, abychom poptávku byli schopni uspokojit,“ říká.

Situace na trhu je dle jeho slov příznivá, i když konkurence ze strany asijských výrobců je rok od roku tvrdší. Odpovědí je další intenzifikace a zvyšování kvality, stejně jako výhodnější dodací lhůty. Touto cestou půjde dle slov strategického ředitele i Modelárna LIAZ. „V nedávné době jsme investovali do nového zařízení a nyní disponujeme zcela ojedinělou progresívní technologií na přímý tisk pískových forem a jader pro odlévání kovů. Tisk se provádí přímo z 3D dat formy bez programování. Technologie tisku písku není omezena složitostí tvarů ani možností odformování. Formy jsme schopni dodat po doručení 3D dat ve velice krátkých časech - do jedno týdne, odlitky ze slitiny Al. do dvou dnů. Přesnost vytisknuté formy je 0,3mm,“ vysvětluje.

V oblasti obrábění společnost momentálně čeká na schválení povolení pro další rozvoj a bez nadsázky lze říct, že růst očekává ve všech svých činnostech. „Myslím, že minimálně příštích pět let pro nás bude příznivých,“ říká Vojtěch Pražma. „Pravděpodobně se oslabí tlak ze strany asijských výrobců tak, jak u nich začnou stoupat ceny, přičemž nám do ruky pořád hraje čas a kvalita. Toho rozhodně chceme využít na další posílení naší pozice,“ dodává na závěr.

COPYRIGHT 2012 businessleader.cz - Zpravodajský portál průmyslu a obchodu. ALL RIGHTS RESERVED
Vydává: Media Developments, s.r.o. | Email: info@businessleader.cz