Hasil: Jasná vize

Společnost Hasil, nabízející ucelená řešení v oblasti protipožárních výplní stavebních otvorů, se za dvacet let na trhu probojovala na špičku ve svém oboru. Co je klíčem k jejímu úspěchu?

Společnost Hasil, založená v roce 1992, se zabývá projekci, výrobou, dodávkou, montáží a servisem  typových, ale hlavně atypických požárních a nepožárních výplní stavebních otvorů z materiálu dřevo, ocel a hliník. Zakladatelé společnosti jejím prostřednictvím realizovali své unikátní znalosti a vědomosti v daném oboru. O tom, že to provedli více než dobře, svědčí dnešní postavení společnosti na trhu.

 Společnost začala nejdříve s výrobou protipožárních dřevěných plných a prosklených dveří a stěn a ukázala trhu, že protipožární dveře dokáží absorbovat nejenom veškeré legislativní požadavky, ale i nejvyšší nároky na estetiku.

Stabilní růst

 Po úspěšném rozjezdu dřevěné výroby začal Hasil rozvíjet výrobu ocelových protipožárních výplní a podařilo se mu, že protipožární ocelové dveře přestaly být vnímané z estetického pohledu jako nutné zlo. Změna byla možná pouze za předpokladu vývoje konstrukčního řešení, které se blížilo nepožárním dveřím. Hasil obsáhl trh do takové míry, že se protipožárním dveřím začalo říkat „hasilky“. 

 V roce 1998 začala výroba protipožárních hliníkových výplní, která je do dnešního dne velmi úspěšná.  „Vývoj a výzkum ve společnosti se zaměřoval na soustavné rozšiřování portfolia požárních odolností výplní s takovou intenzitou, že si dovolujeme domnívat se, že máme nejširší portfolio protipožárních výplní nejenom z pohledu používaných materiálů, ale i z pohledu spektra protipožárních odolností,“ říká ředitelka společnosti Kateřina Franková.

 Jako první na tuzemském i slovenském trhu firma v roce 2008 uvedla kouřotěsné posuvné dveře, což jí na určitou dobu poskytlo výraznou konkurenční výhodu. „V roce 2007 jsme začali umísťovat na objektech v České republice zařízení pro pasivní odvod kouře. Od roku 2010 nabízíme i dodávku hliníkových prosklených fasád. V letošním roce jsme investovali do výroby ocelových zárubní a soudě podle ohlasů klientu víme, že to byl dobrý krok,“ popisuje nejdůležitější milníky posledních let. Klienti dle jejích slov oceňuji výbornou kvalitu Hasil za příznivé ceny. 

Úspěch na všech frontách

 Tak jak se Hasil vyvíjel technicky a výrobně, rostl i organizačně. V současné době má výrobu ve dvou výrobních závodech a obchodní zastoupení v Praze, Liberci, Brně a Ostravě. Dceřiná společnost na Slovensku se zaměřuje na umísťování výrobků na slovenském a maďarském trhu. V současné době společnost zaměstnává 160 zaměstnanců, z toho na oddělení požárních specialistů  a vývoje a výzkumu 5 pracovníků a na oddělení technické podpory obchodu také 5 pracovníků.

 Hasil je držitelem uceleného spektra certifikátů, potvrzujících požární odolnost EI,EW od 15 do 90 minut, s použitím  materiálů DP1, DP2, DP3.  Kromě těchto vlastností výplně mohou být neprůzvučné, bezpečnostní dle normy, rentgenové. Z hlediska konstrukčního řešení nabízí dřevěné výplně kyvné, otočné s polodrážkou i bezpolodrážkové a posuvné. Ocelové výplně nabízí v různé povrchové úpravě, částečně i plně prosklené, s větrací mřížkou. V portfoliu má i požární vodorovné stropní konstrukce.  „Hlavně do výrobních hal instalujeme vodorovně posuvná nebo teleskopická vrata. Hliníkové konstrukce jsou velmi variabilní a oblíbené, dodáváme interiérové i externí výplně a fasády v požárním i nepožárním provedení,“ říká ředitelka.

 Hasil je dodavatelem zařízení pro odvod kouře a tepla, jedná se o vyhrazená požárně bezpečnostní zařízení, která nacházejí uplatnění zejména v halových objektech jako jsou výrobní haly, nákupní a zábavní centra nebo ve stavbách s kumulací osob – ve shromažďovacích prostorech.  Záruční i pozáruční servis poskytuje na území České i Slovenské republiky.

 Mezi jeho významné klienty patří například společnosti Metrostav, a.s., IMOS, a.s., HOCHTIEF CZ, a.s., BAK, a.s., PSJ, a.s. „V poslední době jsme instalovali naše výrobky do objektů jako je výrobní hala Škoda  Auto v Mladé Boleslavi, obchodní centrum Nová Karolína v Ostravě, hotel River Garden v Praze, či nemocnice v Příbrami,“ doplňuje výčet zajímavých projektů Kateřina Franková.

 V minulém roce překročily tržby společnosti výši 400 milionů korun, ve skupině Mercor, které je Hasil součástí, dosáhly  výše 2,8 miliard korun. HASIL získal řadu ocenění za kompletní sortiment, ale i za specifické výrobky, jako např. kouřotěsné a neprůzvučné požární dveře na veletrzích FOR ARCH a Coneco.

Strategie ve čtyřech krocích

 Strategií Hasilu je zabezpečit celý řetězec dodávky protipožárních výplní staveních otvorů. „V prvním kroku chceme být partnery pro architekty a projekční kanceláře. Nejenom proto, abychom drželi prst na pulsu moderní architektuře, ale i kvůli poradenské činnosti,“ říká ředitelka. „Naši vyškolení zaměstnanci jsou schopni poskytnout radu týkající se struktury protipožárních výplní potřebných  v daném stavebním objektu. Sloužíme svou radou nejenom při projektové dokumentaci ale i při samotné realizaci. Naši zákazníci vědí, že Hasil představuje absolutní jistotu při kolaudaci objektu, ještě nikdy jsme žádné riziko požáru nepodcenili, což je vždy kladně oceněno revizními hasiči,“ vysvětluje.

 Vlastní konstrukční a vývojové oddělení dělá vše pro spokojenost zákazníka – náročného architekta.  Druhým krokem je samotná výroba. Díky zkušenému týmu výrobních pracovníků firma reaguje velmi rychle a flexibilně. Má dostatečné výrobní kapacity - v minulém roce vyrobila 24 tis. metrů čtverečních. „Naše flexibilita se zvyšuje i tím, že oproti konkurenci máme vlastní řezání skla a právě prosklené konstrukce jsou na trhu hodně žádané,“ tvrdí Kateřina Franková.

 Třetím krokem je doprava a  montáž. Firma má vlastní montážní skupiny s dlouholetou zkušeností.  Výplně stavebních otvorů jsou montované takřka před dokončení stavby a montážníci a realizátoři profesionálně absorbují a zmírňují nervozitu v tomto náročném časovém období, která se u každé stavby vyskytuje. Na výrobky Hasil poskytuje pětiletou záruku, nicméně výrobky musí být při svém používání udržované a pro tyto účely poskytuje servisní službu, jak záruční tak i pozáruční. „Právě tato služba představuje čtvrtý pilíř naši strategie,“ vysvětluje ředitelka. „Celou strategii můžeme shrnout do jedné věty: chceme poskytovat ucelená řešení pro zákazníky v oblasti protipožárních výplní stavebních otvorů,“ dodává na závěr.

COPYRIGHT 2012 businessleader.cz - Zpravodajský portál průmyslu a obchodu. ALL RIGHTS RESERVED
Vydává: Media Developments, s.r.o. | Email: info@businessleader.cz