COLORLAK: Barevná tradice

Akciová společnost Colorlak, největší český výrobce a distributor nátěrových hmot s tradicí výroby počínající již v roce 1925, se stala jedničkou na českém trhu. Jak to dokázala?

Dnešní společnost Colorlak vznikla vyčleněním z koncernu Barvy a laky ještě před listopadem 1989. Po privatizaci následovalo kritické období s typickým propadem výroby, kdy firma téměř zbankrotovala. Dnešní vlastníci koupili společnost na přelomu tisíciletí a první tři roky bojovali o její záchranu. Uspěli a posléze začali budovat skupinu Colorlak. Management získal největší tuzemský velkoobchod  PANTER COLOR a slovenské obchodní společnosti. Následovala koupě podniku s navazujícím sortimentem stavební chemie, který vyráběl omítkoviny a interiérové a fasádní barvy.

„Poslední dva tři roky se z hlediska dosahovaných tržeb držíme na českém trhu na prvním místě,“ říká Ing. Svatopluk Chalupa, předseda představenstva. Dodává nicméně, že krize se nevyhnula ani této tradiční společnosti. „V první polovině roku se objem tržeb v maloobchodu propadl o 13 procent ve srovnání s loňským rokem. Nyní cítíme určité oživení a doufáme, že to není jen přechodný jev. Náš obor je ve velké míře závislý na celkovém stavu průmyslu – jakmile začne oživovat průmyslu, poroste i prodej našich výrobků,“ konstatuje.

Široký sortiment

 Portfolio společnosti, která dnes zaměstnává zhruba 270 lidí, se dělí do dvou skupin: nátěrové hmoty (cca 80 % produkce) a stavební hmoty (20 %). 

 Nabídka obsahuje velmi pestrý sortiment barev a laků na dřevo, kovy, beton a minerální podklady. Produkce zahrnuje také barvy ve sprejích, ředidla a další pomocné přípravky. 

Společnost nabízí nátěrové hmoty syntetické (60 ℅ českého trhu), polyuretanové, nitrocelulózové (monopolní postavení), chlorkaučukové a vodou ředitelné. Nátěrové hmoty jsou doplněny širokou škálou pomocných přípravků, ředidel, tužidel, čističů a odstraňovačů nátěru. V nedávné době Colorlak svůj sortiment rozšířil také o práškové barvy, čímž začal nabízet kompletní spektruk v oboru. Tyto barvy budou v prodeji od konce letošního roku (2013).

Inovativní přístup

 Silnou stránkou společnosti Colorlak a jedním z důvodů její přední pozice na českém trhu je silné vývojové oddělení, ve kterém v současné době pracuje 16 odborníků. Do jeho podpory každoočně směřuje 7 až 8 mil. Kč a výsledky jsou vidět. Za zmínku rozhodně stojí například fotokatalytické nátěry postavené na bázi nanotitanové běloby. Tyto nátěry Aktivní stěna (pro interiér) a Aktivní štít (pro exteriér) působením UV záření rozkládají živé mikroorganismy – např. viry, bakterie, alergeny a zápach – na CO2 a vodní páru. Nátěry v interiéru jsou vynikající například pro alergiky (ve školkách a školách) nebo pro kuřácké prostředí.

 Letos byl na trh uveden nový výrobek Prointerier Termo, což je barva, která má kromě krycích i termoizovační vlastnosti, což snižuje náklady na vytápění budov. Funkční systém TERMO funguje na principu termoizolace interiéru. Tím nedochází k úniku tepla ven, ale naopak se teplo odráží zpět do místnosti. To vše při zajištění prodyšnosti. Tyto vlastnosti zajistí nejen dýchání stěny, ale i zabrání srážení vlhkosti a vzniku plísní.  „Je to takový zateplovák zevnitř,“ charakterizuje barvu lapidárně předseda představenstva a dodává, že první ohlasy od zákazníků jsou velice slibné. Do skupiny mimořádně úspěšných výrobků z dílny Colorlaku patří i Profi olejová lazura prodávána pod názvem ProDřevo, která si získala řadu příznivců mimo jiné díky úspěšnému uvedení v televizi.

Nátěrové hmoty budoucnosti

 V současné době se Colorlak soustředí mimo jiné na posílení pozice v sousedním Polsku, kde koncem minulého roku koupil obchodní společnost s cílem silnějšího prosazení značky. Vedle dnešních dvou skladů se v Polsku brzy otevře třetí. Vedení firmy si od tohoto kroku hodně slibuje: „Polsko je velký trh se značným potenciálem,“ říká Svatopluk Chalupa a dodává, že ze zahraničních teritorií se dále velice slibně vyvíjí obchod s Holandskem a (nově) s Běloruskem.

 V příštím období hodlá Colorlak dále posílit svoji pozici. „Osvědčilo se nám postupně budovat a rozšiřovat síť vlastních maloprodejen a v tom budeme pokračovat i nadále,“ konstatuje předseda představenstva. Dodává, že Colorlak je rovněž zapojen do centra kompetence zabývajícím se povrchovými úpravami – spolu s řadou vývojových pracovišť, univerzit, výzkumných ústavů i průmyslových subjektů se podílí na vývoji nátěrových hmot budoucnosti. Vizionářský přístup a úctyhodná tradice jsou očividně dobrou kombinací pro úspěch i v dnešní náročné době.

COPYRIGHT 2012 businessleader.cz - Zpravodajský portál průmyslu a obchodu. ALL RIGHTS RESERVED
Vydává: Media Developments, s.r.o. | Email: info@businessleader.cz