Centropen: Psací potřeby ve světové kvalitě

S výrobky společnosti Centropen se setkal každý z nás. Tato česká firma dnes sklízí úspěchy nejen na domácím trhu, ale i v zemích nejvzdálenějších, jako je například Japonsko.

Zdravý způsob psaní. Tato tři slova jsou jedním z hnacích motorů v práci vývojových pracovníků a designerů společnosti Centropen. O tom, že se jim obsah těchto slov daří naplňovat, svědčí stále stoupající obliba výrobků Centropen v České republice i v zahraničí.

V průběhu uplynulých desetiletí, kdy společnost působila na domácích i zahraničních trzích, se pro celou řadu zákazníků stala značka Centropen synonymem kvalitních a dostupných psacích a kreslicích potřeb.

 Výrobě psacích a kreslicích potřeb pro nejširší možné využít se společnost Centropen věnuje více než 70 let. Začátky vývoje a produkce psacích a kreslicích potřeb se značkou Centropen spadají do roku 1940, kdy byly v jihočeských Dačicích zprovozněny první výrobní linky. V roce 1948 byly veškeré provozy znárodněny a od roku 1964 fungovala společnost Centropen jako odštěpný závod společnosti KOH-I-NOOR. Změna přišla až s rokem 1989, kdy se společnost nejprve transformovala do podoby státního podniku a od roku 1992 pak v privátní akciovou společnost.

Pro všechny něco

 Sortiment výrobků je široký a obsahuje psací potřeby pro kancelář, pro děti, pro hobby a průmyslové použití. Dnes v sobě značka Centropen spojuje moderní ergonomický design, dokonalé funkční vlastnosti a patří mezi vedoucí výrobce psacích a kreslicích potřeb s trojúhelníkovou úchopovou částí. Tento trojúhelníkový průřez umožňuje takzvané špetkové držení, které je zárukou zdravého, lehkého a příjemného způsobu kreslení nebo psaní.

 Specialitou podniku jsou foukací fixy, na jejichž výrobu má jako jediný evropský výrobce Centropen exkluzivitu od amerického majitele patentu. Oproti ostatním psacím potřebám foukací fixy obsahují více plastových dílů. Ty se jednoduše rozloží a potom se z jedné strany dovnitř fouká a z druhé strany na principu fixírky unikají drobné kapičky inkoustu. Pomocí přiložených šablon si tak můžeme vyfoukat obrázek různých barev podle naší fantazie. V Dačicích vymysleli foukací fixy na textil, s magickými inkousty a dokonce s vůní. Mezi lety 1997 a 2003 jihočeská společnost vyráběla tzv. Blo pens jako jediná na světě a během sedmi let jich dodala více než 300 milionů kusů. Zajišťovala výrobu a vývoz v Evropě a zahraniční partner prodával tento výrobek v USA a Asii. Tyto fixy se v Centropenu vyrábí dodnes, i když už v menším množství.

 Celková denní produkce společnosti se pohybuje kolem jednoho milionu kusů. Firma vyvíjí nové výrobky a každý rok provádí inovace v designu či obalu. Přibližně jednou za pět let dochází k podstatným inovacím. Nedávnou inovací prošlo i oblíbené pero Tornádo, které má od letošního roku zcela nový design a prodává se pod názvem Tornádo Cool.

Nové projekty

 V posledních třech letech (2009-2011) se společnost maximálně věnovala realizaci tří projektů, na které obdržela dotace z evropských fondů. Jeden se soustředil na eko-energii a snížení celkových nákladů na energie, druhé dva byly zaměřeny na oblast inovací, tzn. nákup nových technologií, které vedly k zavedení nových výrobků a zvýšení produktivity práce.

 „Všechny tyto projekty se nyní zúročují,“ říká generální ředitel a člen představenstva společnosti Ing. Ludvík Čurda. „V rámci jednoho z inovačních projektů se pořídila kompletní nová linka, která se používá jak pro výrobek nového designu, tak pro některé tradiční výrobky. Zajistí všechny potřebné operace, jako je potisk, smontování ze všech částí i balení na jednom místě. Druhý inovační projekt byl zaměřen na pracoviště balení – zde byly nasazeny roboty a vše nyní probíhá automaticky,“ vysvětluje. Všechny projekty se příznivě odrazily na finančních výsledcích firmy. Zatímco v roce 2011 Centropen dosáhl obratu ve výši 480 mil. Kč, letos bude toto číslo podle všech předpokladů 520 milionů.

 Stabilně a pevně i nadále

 Inovace a modernizace ovšem ve společnosti Centropen pokračují dál. „Do nových strojů a obnovy zařízení každoročně ročně proinvestujeme přibližně 50 milion korun,“ říká generální ředitel a dodává, že v současnosti se firma soustředí na realizaci dalšího rozsáhlého projektu. Jeho výsledkem by měl být další nový výrobek, vyráběný na nových technologiích.

 Podle Ing. Čurdy zažívá Centropen jeden z nejúspěšnějších roků své historie. „Výrazně se zlepšil export, zejména do Ruska a na Ukrajinu,“ uvádí jeden z důvodů. Centropen svoje výrobky vyváží do 40 zemí světa, kde se kromě kvality prosadil hlavně špičkovou úrovní servisu a rychlost a spolehlivostí dodávek. Do západní Evropy, zejména do Francie, Německa a Velké Británii dodává i pod značkami jiných renomovaných firem.

 A jak vidí Ing. Čurda budoucnost této zajímavé, progresivní české firmy? „Za nejcennější z hlediska dalšího vývoje nepovažuji ani tak meziroční růsty a nejrůznější ukazatele výkonnosti, ale spíše finanční soběstačnost a stabilitu firmy, aby dokázala obstát i v nejistých dobách a zvládla výkyvy poptávky na trhu,“ říká. Dodává, že firma v dnešní době prochází postupnou personální obměnou, kdy na vyšší funkce nastupuje mladá krev. „Mým přáním je, aby tato nová generace řídích pracovníků úspěšně převzala štafetu a pokračovala v nastaveném směru – pevně a stabilně vedla naši loď i v bouřlivých vodách nepředvídatelné budoucnosti,“ dodává na závěr.

COPYRIGHT 2012 businessleader.cz - Zpravodajský portál průmyslu a obchodu. ALL RIGHTS RESERVED
Vydává: Media Developments, s.r.o. | Email: info@businessleader.cz