Česká republika atraktivní pro investory

CzechInvest

Česká republika získala v USA další prestižní ocenění a umístila se na druhém místě žebříčku Best to Invest amerického časopisu Site Selection. Evropské státy v něm už pošesté soutěžily ve dvou skupinách. Do kategorie východních států, kde Česká republika zaznamenala úspěch, spadalo například i Turecko nebo Rusko.

O umístění států rozhodoval zejména počet investičních projektů, a to jak úplně nových, tak expanzí těch stávajících. Na výsledku České republiky se podílela i agentura CzechInvest, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. V roce 2013 zprostředkovala celkem 108 projektů, které přinesou do tuzemské ekonomiky téměř 48 miliard korun a pomohou vytvořit přes 10,5 tisíce nových pracovních míst.

„Poté, co byl v březnu Pardubický kraj vyhlášen časopisem fDi Intellingence investorsky nejatraktivnějším regionem ve východní Evropě, získala Česká republika další ocenění. Druhé místo je skvělým signálem, že tu máme investorům co nabídnout,“ říká Ondřej Votruba, pověřený řízením agentury CzechInvest.

První příčku obsadilo sousední Slovensko. „Nebereme to jako prohru, ale spíš jako motivaci ke zlepšování investičního prostředí u nás. Slabá místa jsme za posledních pár měsíců dobře zmapovali, týkají se například technicky vzdělané pracovní síly, povolovacích procesů či víz. Zlepšení těchto oblastí vůči investorům považujeme za prioritu,“ dodává Votruba.

V kategorii západních evropských států se vítězem stalo Irsko. Na druhém místě skončilo Spojené království, za ním pak Nizozemsko a čtvrté bylo Německo. Hodnotitele zajímal jak počet vytvořených míst, tak počet investičních projektů nebo infrastruktura státu společně s výší daní a nákladů na podnikání. Žebříček zveřejnil časopis Site Selection ve svém květnovém čísle.

COPYRIGHT 2012 businessleader.cz - Zpravodajský portál průmyslu a obchodu. ALL RIGHTS RESERVED
Vydává: Media Developments, s.r.o. | Email: info@businessleader.cz